Dwadzieścia lat temu w Polsce mało kto słyszał o baristach, a dzisiaj jest to zawód doceniany i szanowany. Kim właściwie jest barista? Czym się zajmuje i co powinien wiedzieć i umieć? W tym artykule dowiecie się jakie są (lub jakie powinny być) osoby, które przygotowują Wam kawę.
Barista to mistrz ceremonii robienia kawy. Zna się na odpowiednim jej przechowywaniu, mieleniu, przyrządzaniu i serwowaniu. Powinien zrobić doskonałe espresso i wszelkie kawy na jego bazie, np. cappuccino, czy latte. To nie wszystko. Barista musi także dbać o swój warsztat pracy, wiedzieć jak działa ekspres, młynek i wszelkie akcesoria. Musi wiedzieć i rozumieć co się dzieje na każdym etapie przygotowywania kawy i jakie ma to znaczenie dla uzyskania najlepszego efektu końcowego. Włosi uważają, że do zrobienia idealnego espresso należy przestrzegać zasady 4M, czyli zadbać, aby na najwyższym poziomie były: Miscela – kawa, Maccinadosatore – młynek, Macchina – ekspres i Mano, czyli wprawna ręka. Wszystkim tym musi zająć się barista: dopilnować jakości kawy, odpowiednio ją zmielić (tuż przed zaparzeniem – to jest bardzo ważne!; jeżeli barista używa kawy zmielonej 30 minut wcześniej, to nie jest baristą, tylko wyrobnikiem ekspresu), zaparzyć w ekspresie ciśnieniowym (oczywiście kolbowym, nie automatycznym) i podać klientowi. Tak jak pilot samolotu musi mieć wylataną odpowiednią liczbę godzin, aby być dobrym w swoim fachu, tak i barista musi zrobić odpowiednią ilość kaw, aby nabrać wprawy i doświadczenia. Uważa się, że początkujący barista zacznie rozumieć swój fach po przygotowaniu około 3000 kaw.
Cześć, to jest komentarz.
Aby skasować ten komentarz, zaloguj się i wyświetl komentarze tego wpisu. Wtedy zobaczysz opcje edycji oraz kasowania komentarzy.